BOZOK ÜNİVERSİTESİ

ÇOCUK BAKIM VE GENÇLİK HİZMETLERİ BÖLÜMÜ

 

 

Çocuk Gelişimi ve Gençlik Hizmetleri Bölümü 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında öğrenci alımına başlamıştır. 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında ise ikinci öğretim programına öğrenci alımına başlamıştır. Halen Çocuk Gelişimi Programı normal ve ikinci öğretim programları ile eğitime devam etmektedir.

EĞİTİM / ÖĞRENİM

Çocuk Gelişimi ve Gençlik Hizmetleri Bölümü, teorik bilgilerin yanında uygulamalara da ağırlık vermektedir. Uygun olan dersler, proje tabanlı öğretimle yürütülür ve öğrencinin mesleki araştırma, inceleme, değerlendirme ve karar verme becerisini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Öğrenci, araştırma ve analiz çalışma sonuçlarını rapor olarak sunmaya yönlendirilmekte ve işyeri ahlakı ve disiplinine uyma prensiplerini de benimseyip uygulamaktadır.

İŞ OLANAKLARI

Çocuk Gelişimcinin temel hedefi, 0-18 yaş grubu normal, özel gereksinimi olan, hasta, korunmaya muhtaç ve risk altındaki çocukların gelişimlerini desteklemektir. Çocuk gelişimci, çocukların gelişimini değerlendirmeye yönelik araçlar geliştirir; alanla ilgili kişi, kurum ve kuruluşlara gereksinimleri doğrultusunda danışmanlık yapar; yayın ve araştırma hizmetleri sunar. Çağdaş yaklaşımlar kullanalarak çocuk, aile, eğitimci ve toplumla ilgili projeler geliştirir ve projeleri toplumun her kesimindeki çocuk ve ailelerin yüksek yararına olacak şekilde hayata geçirip yaygınlaştırır.

Sağlık Alanında

Hastanelerde ve Aile Sağlığı Merkezleri

Eğitim Alanında

Milli Eğitim Bakanlığı

Sosyal Hizmet Alanında

Çocuk ve Gençlik Merkezleri, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna Bağlı Toplum Merkezleri, Koruma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü Çocuk Evleri, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü Aile Danışma Merkezleri

İçişleri Bakanlığı

Emniyet Genel Müdürlüğü, Çocuk Şube Müdürlüğü/Büro Amirliği

UNICEF, ILO ve GÖNÜLLÜ KURULUŞLARDA (STK)proje üreticisi, yürütücüsü ve danışman olarak görev alabilirler.

 

DGS İLE GEÇİLEBİLECEK LİSANS PROGRAMLARI

Çocuk Gelişimi ve Gençlik Hizmetleri Bölümü’nü başarı ile tamamlayanlar Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Öğretmenliği lisans programlarına Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile dikey geçiş yapabilirler.

BÖLÜM DUYURULARI

ÇOCUK BAKIM VE GENÇLİK HİZMETLERİ BÖLÜMÜ